Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

 WhatsApp Image 2018 03 21 at 10.37.20 AM 1024x682

Podczas obchodów Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu w Atalaya, w diecezji Santiago, biskupi Panamy w towarzystwie młodych ludzi ze wszystkich obszarów administracyjnych Kościoła Katolickiego w Panamie oficjalnie zarejestrowali się jako pielgrzymi na Światowe Dni Młodzieży 2019.

W momencie rejestracji reprezentantów młodych pochodzących ze wszystkich stron Panamy i ich biskupów, na platformie rejestracyjnej zapisane były już 62 grupy z Panamy (dające liczbę 5 tysięcy 619 pielgrzymów) zgłaszające chęć udziału w Światowych Dniach Młodzieży.

Do tej pory na ŚDM zgłosiło się już w sumie 1041 grup, a więc około 42 tysiące pielgrzymów, z prawie 70 krajów. (stan na dzień 18 lutego)

"Młodzi Panamy, młodość wyznacza drogę w przyszłość z nadzieją; jesteście misjonarzami Jezusa. Zapraszam Was udziału w ŚDM 2019 w Panamie, na to świętowanie gdzie za przyczyną Maryi spotykamy się z Jezusem wraz z następcą Piotra, papieżem Franciszkiem” Takie słowa skierował do rodaków abp Panamy, José Domingo Ulloa zaraz po oficjalnej rejestracji.

W swoim przesłaniu podkreślił, że Panama jako kraj-gospodarz staje przed obliczem dwóch wyzwań. Pierwsze to zorganizowanie jak największej grupy młodych, którzy korzystając z faktu że ŚDM będą odbywać się w ich kraju, będą mogli wziąć w nich udział. Drugim wyzwaniem jest sprawienie, by jak największa liczba młodych pogubionych i wykluczonych mogła wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, które ma szansę pozytywnie naznaczyć ich życie, gdyż wielu z nich mogło już stracić nadzieję na lepsze jutro.

Zapisów dokonano podczas uroczystości Jezusa Nazareńskiego w Atalaya, której hasłem przewodnim były słowa: „Młody człowieku, Tobie mówię: Wstań”. Były one zaproszeniem do podjęcia roli bohaterów historii własnej i historii kraju, od udziału w ŚDM, aż do zmian jakich wymaga Kościół powszechny i świat.

"Największym wyzwaniem, jakie mamy jako kraj, nie jest zorganizowanie przebiegu samych wydarzeń, ale jest nim otwarcie serca na wszystkich pielgrzymów świata".

Biskup Colón-Kuna Yala, Manuel Ochogavía

Ze swej strony, biskup Manuel Ochogavía, biskup Colón-Kuna Yala i szef Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży i podkreślił:

Największym wyzwaniem, jakie mamy jako kraj, nie jest zorganizowanie przebiegu samych wydarzeń, ale jest nim otwarcie serca na wszystkich pielgrzymów świata. "

Papież Franciszek myśląc o Panamie, myślał przede wszystkim o młodych z różnych peryferii dzisiejszego społeczeństwa. Powinniśmy dla tej młodzieży stworzyć przestrzeń poznania się i uznania za braci, przestrzeń dialogu i wymiany, tak jak ma to miejsce podczas ŚDM”.

Biskup Colón, jednej z najbardziej dotkniętych marginalizacją i przemocą diecezji w kraju, dodał:

„Musimy i możemy również spotkać się na ścieżce wspólnych ideałów wiary, nadziei, powszechnego pokoju i braterstwa”.

 

Źródło:Panama2019/tłumaczenie: Kasia Boba

Gantry 5