Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

IMG 6248 IMG 6238

 

Soloy (Jeden z podregionów  regionie autonomicznym Ngäbe-Buge (diecezja David) szykuje się na przeprowadzenie pierwszego światowego spotkania młodzieży indiańskiej

W dniach 17-21 stycznia 2019 r. na terenie jednego z regionów autonomicznych Panamy, Ngäbe-Bugle (diecezja David), odbędzie się pierwsze światowe spotkanie młodzieży indiańskiej, podczas którego młodzież z plemion tubylczych z całego świata zgromadzi się, aby wspólnie rozważać i sławić wiarę w Jezusa Chrystusa, w tysiącletnim bogactwie swoich kultur.

W ramach przygotowań do tego spotkania, odbyło się zebranie członków Lokalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM (COL) i urzędników z różnych instytucji państwowych, które oferują swoją pomoc i wsparcie przy wydarzeniu.

Na spotkaniu obecny był również biskup diecezji David, ks. José Luis Cardenal Lacunza i ks. José Fitzgerald, Krajowy Sekretarz Wykonawczy Duszpasterstwa Indian (CONAPI).

Ksiądz Fitzgerald podkreślił, że mieszkańcy regionu Soloy przygotowują się już na przyjęcie pielgrzymów, którzy będą przeżywać zarówno doświadczenie kulturowe, jak i duchowe. Szczególnie zaakcentowane zostaną takie tematy jak: tożsamość indiańska, wiara przodków i wiara chrześcijańska oraz dbałość o tzw. casa común, czyli wspólny dom (papież Franciszek w swojej encyklice Laudato si określił tak naszą planetę - Ziemię).

Z tego względu, jednym z założeń tego spotkania jest podejście do niego w sposób ekologiczny. Dlatego też młodzież przygotowuje własne naczynia z drzewa kalebasowego (totumas), aby zmniejszyć zużycie jednorazowych opakowań.

Ponadto na potrzeby pielgrzymów dostosowuje się wszystkie szkoły, sale gimnastyczne i inne miejsca, do których zostaną zakwaterowani lub gdzie odbywać się będą główne wydarzenia.

Victor Chang, Sekretarz Wykonawczy Lokalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM (COL), zaznaczył, że dla Panamy to kamień milowy - móc po raz pierwszy obchodzić spotkanie ludności indiańskiej na taką skalę podczas Światowych Dni Młodzieży

 

Źróło:panama2019.pa/tłum. Aleksandra Moziakowska

Gantry 5