Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

WYD 34 4 1024x682

 

W kwietniu grupa młodych ludzi z Chiriquí udała się na Spotkanie Eucharystyczne (Cita Eucaristica) do Panama City, aby wziąć udział w czuwaniu i niedzielnym ogólnonarodowym zgromadzeniu, by dzielić się tam swoją żarliwością i odwagą życia wiarą.

 

Jesteście grupą z Chiriqui (prowincja Panamy). Jakie są Wasze imiona, wiek i skąd pochodzicie? Jak się spotkaliście? Dlaczego zdecydowaliście się wspólnie przyjechać na Czuwanie i Spotkanie Eucharystyczne?

>> Zacznijmy od Anaiss García: Mam 14 lat, uczę się w szkole Félix Olivares Contreras, w prowincji Chiriquí. Mieszkam praktycznie w centrum David, w dzielnicy Bolivar. Tę grupę młodych spotkałam dzięki ogromnej miłości Boga, która sprawia, że chcę żyć w bliskich relacjach z przyjaciółmi, znajomymi i tworzyć z nimi niemalże rodzinę. Są to bardzo piękne relacje, ponieważ spotykamy się praktycznie każdego dnia i darzę wielką sympatią każdego, kto należy do grupy.

>> Alberto Gonzales: należę do parafii Matki Bożej Starszej w prowincji Chiriqui, diecezji David i tę grupę młodzieży, z którą tutaj jesteśmy, poznałem za pośrednictwem właśnie Spotkań Eucharystycznych i spotkań w Chitre (doroczne ogólnokrajowe spotkania młodych katolików w Panamie). Przeżyliśmy ze sobą wiele, tak jak mówiła już Anaiss, że jesteśmy prawie rodziną. To wielkie błogosławieństwo, że mieliśmy okazję uczestniczyć wspólnie w tak wielu wydarzeniach. Ogromną radością dla nas jest to, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w naszym kraju. To sprawia, że ​​jesteśmy niezwykle szczęśliwi.

>> Ray Rodriguez: mam 19 lat, należę do parafii św. Jana Bosko. Tę grupę młodych i ich rodziców, którzy również nam towarzyszą, spotkałem przy okazji pracy dla wspólnoty Kościoła. To Kościół w rzeczywistości nas jednoczy, tak jak Bóg Ojciec zjednoczył nas wszystkich w imieniu Chrystusa. >> Simon Jose: mam 16 lat, należę do parafii Matki Bożej Fatimskiej w San Carlos David. Poznałem tę wielką grupę młodzieży, którzy powierzają się Panu, i dzięki temu uczestniczyłem z nimi już w kilku poprzednich spotkaniach. A teraz zmierzamy wspólnie ku ŚDM, przygotowujemy się do tego wydarzenia, a ja czuję, że będzie to coś wyjątkowego, przecież Pan jest pośród nas!

>> Rodrigo Valdes: mam 20 lat. Studiuję filologię angielską, a wcześniej studiowałem na Wydziale Reklamy i Mediów Społecznościowych. Należę do parafii Świętej Rodziny. Jak poznałem tych młodych? Jesteśmy z bardzo różnych parafii, ale wszyscy się znamy, ponieważ jesteśmy dobrze zorganizowaną prowincją. A dzięki działaniom duszpasterskim widzimy, jakim zobowiązaniem jest troska o tę jedność, o naszą wiarę - i to nie tylko młodych. Po prostu trzeba mieć młodego ducha. My, jako młodzi duchem, angażujemy się w różne dzieła społeczne, by nieustannie ożywiać naszą wiarę.

>> José Alejandro: należę do parafii Świętego Antoniego z Padwy w Puerto del Muelle. Spotkałem tę grupę podczas przygotowań do Dni w Diecezji David. Są oni jak rodzina, która przede wszystkim ma młodzieńczego ducha, nie młody wiek. Nigdy nie myśleliśmy, że ŚDM odbędą się tu, w naszym kraju, a teraz jest to rzeczywistość. Towarzyszą nam bardzo wielkie emocje i widzimy w tym błogosławieństwo Boże, bo zawsze oglądaliśmy ŚDM w innych krajach, ale nigdy nie wyobrażaliśmy sobie, że mogą się odbyć u nas!

>> Glennys Lescano: mam 15 lat, należę do kościoła Matki Bożej Fatimskiej w San Carlos w David. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym Spotkaniu Eucharystycznym. To jest pierwszy raz, kiedy tu przyjechałam. Wytrwale pracujemy, przede wszystkim dla Boga, by w kolejnym roku przyjechać i uczestniczyć w ŚDM. Tę grupę spotkałam z racji właśnie tego Spotkania Eucharystycznego. Nigdy nie pomyślałabym, że tu przyjadę. Jestem podekscytowana tym, że jestem tutaj z tą grupą.

 

O której godzinie wstaliście, żeby dotrzeć na Spotkanie Eucharystyczne, ile czasu zajęła Wam podróż tutaj? Jak ją zorganizowaliście - jechaliście autobusem, kilkoma samochodami? Jaka była logistyka?

 

Anaiss: Wstaliśmy o trzeciej rano. Podróż trwała siedem godzin. Na podróż przeznaczyliśmy pieniądze ofiarowane nam przez kilka osób. Przyjechaliśmy autobusem pożyczonym przez przedstawiciela parafii z San Carlos. Otrzymaliśmy wsparcie od rodziców i władz krajowych zaangażowanych w organizację spotkania. Wszyscy starają się okazać swoją pomoc, aby po prostu służyć Bogu w sposób – jak ja to mówię - bardziej doskonały, bo dla Boga wszystko jest doskonałe.

 

Wiemy, że niektórzy z Was są tu po raz pierwszy, a inni przyjeżdżali już wcześniej ... co zmotywowało Was do utworzenia tej grupy, aby uczestniczyć w Spotkaniu Eucharystycznym, o czym myśleliście? Dlaczego przybyliście i co spowodowało, że chcieliście podjąć tę podróż i w nią zainwestować?

Alberto: Cóż, to mój drugi raz, kiedy, dzięki Bogu, będę uczestniczył w tym czuwaniu. W tym roku czuwanie jest drogą do ŚDM. Chcemy pozwolić Duchowi Świętemu spłynąć, abyśmy wszyscy zostali ogarnięci tą harmonią działania, a będąc w swoich grupach, wspierali się nawzajem. Jeśli ktoś czuje się źle - wspieraj go, bądź z nim i poczuj się jak jego rodzina! W tym celu tworzymy tę grupę i mamy w tym wsparcie naszych rodziców – oni poświęcili się, aby przyjść i towarzyszyć nam tutaj. Wielkie słowa podziękowania za to, że pomogli nam spotkać się z Jezusem Chrystusem.

 

Dlaczego podjęliście decyzję, by przyjechać i co Was wezwało, aby podjąć ten wysiłek?

Rodrigo: Jestem tu pierwszy raz. Byłem zmotywowany, ponieważ w zeszłym roku widziałem wiele niesamowitych zdjęć i bolało mnie to, że oglądałem te wydarzenia, a nie brałem w nich udziału ze względu na moją pracę. I w tym roku, po zdaniu egzaminów, powiedziałem sobie: Muszę to wykorzystać! Więc skontaktowałem się z grupą i powiedziałem: Jadę z Wami! Muszę pojechać! Muszę!

 

Jakie oczekiwania mieliście i jakie macie teraz wobec tego, czego doświadczyliście dziś wieczorem i tego, co jeszcze się wydarzy?

Simon José: Hmm… prawda jest taka, że nikt z nas nie wiedział, co tu się będzie działo. Nie spodziewaliśmy się tego, że będziemy tak blisko zakonnic (z zespołu muzycznego, który występował podczas czuwania), które są naprawdę wspaniałe, a ich serca ogromne. Nie wiedzieliśmy, że będziemy tak blisko nich, tutaj na stadionie. Oczekiwana wobec tej Wigilii były zdecydowanie inne; myślę, że to, co się tu dzieje jest po prostu bajeczne.

 

Co z osobistym doświadczeniem Jezusa, doświadczeniem wiary? Czy sądzicie, że ono się tutaj rozwinęło?

 

Raid: Właściwie to zawsze brałem udział w wydarzeniach religijnych. W rodzinie śmieją się, że chodziłem do kościoła jeszcze przed moim urodzeniem, ponieważ moja mama była w grupie młodzieżowej odkąd skończyła 15 lat, więc ja przez całe życie wzrastałem w Kościele. Ale tak, bycie w grupie młodzieży powiększyło moją wiarę i wiedzę na temat tego, czym np. jest Eucharystia. Jest to ekscytujące, a zarazem dobre, ponieważ pomaga nam w naszym osobistym rozwoju. Dzięki temu możemy pomagać innym ludziom, którzy nas potrzebują i udzielać tej pomocy z wielką miłością.

 

Czy chciałbyś ponownie wziąć udział w Spotkaniu Eucharystycznym w nadchodzących latach?

 

Tak, chciałbym przyjeżdżać co roku, jeśli będę mógł. Jeśli Bóg pozwoli, bym był w stanie tu przybyć.

 

José, co byś powiedział młodemu człowiekowi, który nie znajduje wsparcia ani przyjaźni w Kościele, lub kto ma wątpliwości w swojej wierze?

Mówię tym młodym ludziom, którzy być może dzisiaj są na imprezach, w dyskotekach, że lepiej być tutaj z młodymi, z którymi również się bawimy, tańczymy, ale chwaląc Boga, a nie w miejscu, w którym nic nie zyskamy. A tutaj zyskujemy wzrost wiary, wzrost duchowej wiedzy i miłości, którą daje nam Bóg. Bycie tutaj jest dla nas wielką radością. Jak powiedział Papież - nie ma znaczenia, czy jakiś młody, czy też innego wyznania - każdy jest zaproszony, wszyscy są mile widziani i mogą przybyć. Witamy ich z otwartymi ramionami.

 

Co chciałbyś powiedzieć młodym ludziom, którzy przeczytają to świadectwo i pomyślą: ja też chcę w tym uczestniczyć, ale jak mogę to zrobić? Czy uważasz, że to spotkanie jest tego warte? Czy warte jest tego ŚDM? Co osobiście czujesz myśląc o tych wydarzeniach?

 

>> Glennys: Naprawdę warto przyjść, by spotkać tych ludzi i dowiedzieć się więcej. Idźcie do Waszych kościołów, udzielajcie się w grupach duszpasterskich i ożywiajcie Waszą wiarę. Odważcie się otworzyć swoje serce na Boga i nie lękajcie się, bo cokolwiek się dzieje, Bóg zawsze będzie z nami.

>> Rodrigo: Powiedziałbym im: zaryzykuj! Zawsze mówiłem, że trzeba podjąć ryzyko, aby wygrać. Jeśli zaryzykujesz, aby poznać swoją wiarę, aby może ją ożywić, aby nadać jej właściwą wartość – wygrasz miłość Chrystusa!

>> Raid: jak mówi Papież, róbcie raban!

>> Anissa: Zachęcam wszystkich młodych ludzi z całego świata, z każdego kraju, do włączenia się w ŚDM! To bardzo piękne doświadczenie. Bycie z Bogiem jest dla mnie tym, czego najbardziej pragnę, ponieważ On daje mi siłę do życia. Podążam za moimi marzeniami, myślę o swojej przyszłości, ale zawsze trzymam przy tym mocno Jego dłoń.

>> Alberto: Nie jest ważny trud, gdy dążysz do Boga, bo Bóg to życie!

 

WYD 34 1  WYD 34 2

 

Źródło:panama2019.pa/tłum.: am

Gantry 5