Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

serce panama brelok

 

Dla grupy 60 osadzonych w Centrum Resocjalizacji Kobiet "Cecilia Orillac de Chiari", które biorą udział w projekcie „Córki wiary”, nadeszły zupełnie odmienne dni.

Podczas wielogodzinnych warsztatów, z wielkim entuzjazmem łączyły koraliki tworząc różańce, z myślą o młodych ludziach, którzy będą z nich korzystać podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie w 2019.

Więźniarki nie tylko wykonują pracę rzemieślniczą, ale mają też możliwość podjęcia studiów, by pogłębić swoje wykształcenie także w czasie odbywania wyroku. Studia te oferowane i prowadzone są przez Uniwersytet w Panamie. Stają się one dla więźniarek możliwością zmiany na lepsze w ich życiu. Kobiety biorące udział w tym projekcie reprezentują różne narodowości.

Pomysł warsztatów dotarł do więzienia dzięki Luz Angeli Tavares, katechetce z parafii San Gerardo Maria Mayela z Archidiecezji Panama, która zaczerpnęła go od Zgromadzenia Misjonarzy Redemptorystów. Warsztaty cieszą się ogromną popularnością i licznym uczestnictwem więźniów.

Angela twierdzi, że różaniec prowadzi do nawrócenia, ponieważ niektórzy pozbawieni wolności nie ograniczają się tylko do jego wykonywania, ale nabierają nawyku codziennego odmawiania go z własnej potrzeby serca.

Diana Torres jest wewnętrznym koordynatorem projektu, w którym więźniowie oddają swoje talenty, aby służyć Jezusowi. To dzieło służy naszemu wzrostowi wiary, ponieważ sami czujemy się użyteczni wiedząc, że robimy różaniec, aby inni mogli się modlić; to bardzo podnosi nas na duchu – podkreśliła.

Napełnia nas to światłem i nadzieją, mimo że będąc w miejscu, o którym wiemy, że nikt nie chciałby w nim być, możemy służyć Bogu. Jak mówi Biblia: w trudnej sytuacji jestem silniejszy i tak właśnie się czuję – dodała.

Niektóre kobiety uczestniczące w programie warsztatów są innych wyznań religijnych, takich jak wenezuelka Zuleima Coromoto, która uznaje się za adwentystkę. Jednak i ona twierdzi, że podczas zajęć czuje się wolna.

Ta praca pomaga nam przemieniać nas, daje poczucie, że nie jesteśmy pozbawione wolności, ponieważ wierzymy w jednego Boga. Jesteśmy dumne, że możemy przyczynić się do tego światowego wydarzenia, ponieważ wiemy, że dzięki temu będziemy dawać radość innym ludziom.

Celem warsztatów "Córki wiary" jest wypromowanie projektu jako centrum produkcji dewocjonaliów oraz różnych pamiątek. Dzięki temu projekt będzie mógł być dalej kontynuowany poprzez samofinansowanie się, a pomoc Kościoła wychodzącego na peryferia sprawi, że więźniarki, z których większość ma też założone przez siebie rodziny, będą mogły zanieść do swoich domów orędzie nawrócenia i miłosierdzia.

Źródło:panama2019.pa/tłum. Kaja Popek

Gantry 5