Do ŚDM w Panamie pozostało:

598d3f7613af1 1024x588

3 listopada obchodziliśmy wspomnienie świętego Marcina de Porres – jednego z patronów ŚDM Panama 2019.

Marcin urodził się w Limie, w Peru jako syn białego Hiszpana i czarnej Afrykanki. Zewzględu na jego ciemny kolor skóry, ojciec nie chciał go uznać za swojego syna i dlatego w świadectwie chrztu Marcina wpisano: ‘ojciec nieznany’. Jego dzieciństwo nie było zbyt szczęśliwe, gdyż będąc mulatem (pół białym i pół czarnym, ale bardziej czarnym niż białym) był pogardzany przez swoje otoczenie.

Wyuczył się dobrze zawodu fryzjera i pielęgniarza, a umiejętności te wykorzystywał, aby służyć najuboższym.

Mając 15 lat chciał wstąpić do zakonu Ojców Dominikanów. Mulaci jednak wzbudzali dużą nieufność wśród ludzi, więc do zakonu został przyjęty jedynie jako ‘oddany’, czyli pełniący w klasztorze najniższe posługi.

 

Najpiękniejszy uśmiech brata Marcina

2 czerwca 1603 r. św. Marcin de Porres został poświęcony Bogu składając uroczystą profesję zakonną. Ojciec Fernando Aragonés zaświadczył: „praktykował dobroczynność dzień i noc lecząc chorych, dając jałmużnę Hiszpanom, Indianom oraz Murzynom; okazywał miłość wszystkim, kochając i lecząc każdego ze szczególną troskliwością”. Przez klasztorną furtę przechodziły tłumy biednych żołnierzy, Indian, mulatów, czarnych; brat Marcin powtarzał jedynie „Nie ma większej radości niż dawać ubogim”.
Święty Marcin de Porres stał się uosobieniem słów Ewangelii: „Kto się uniża, będzie wywyższony”.

Patron Sprawiedliwości Społecznej

Ten człowiek, który pogodził się z kolorem swojej skóry i znajdował radość w Bogu, będąc poniżanym i niedocenianym, po latach stał się świętym, łączącym swoją osobą dwa kontynenty: Europę i Amerykę. Święty Marcin czczony jest przez wszystkich, zarówno przez bogatych jak i ubogich, chorych i potrzebujących, przez osoby wykształcone jak i ludzi prostych.
Jego wizerunki i obrazki można spotkać wszędzie, są w domach i szpitalach, w modlitewnikach i podręcznikach. A to wszystko dlatego, że był pokornym i posłusznym i jak powiedział Jan XXIII, był „Marcinem od miłości”.

               sanmartindeporres              ppsanmartin070512              san martc3adn de porres 79 calendario 1973 convento de sto domingo cc3a1diz

              Rekonstrukcja twarzy św. Marcina de Porres                    Pierwszy ciemnoskóry święty Ameryki                      Znany jako „święty od miotły”

źródło: panama2019.pa/tłum.: am

Gantry 5