Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

Papież Franciszek pragnął, aby Krzyż ŚDM, w swojej drodze na kolejne spotkanie młodych w Panamie w 2019 r., przemierzył całą Kubę. I tak się stało - od 11 października do 9 listopada Symbole ŚDM pielgrzymowały po Kubie.

Podczas tej pielgrzymki ksiądz biskup Arturo Gonzalez Amador, mówił o potrzebie przywrócenia zwyczaju błogosławieństwa, jako świętego i ważnego znaku.

Symbole ŚDM odwiedziły różne diecezje kraju. Katedra w San Rosendo, katedra w Matanzas, katedra w Habana, diecezja Cienfuegos, katedra w Guantanamo, katedra w Santiago de Cuba to tylko niektóre z miejsc, gdzie przybyły Krzyż i Ikona. Obecne były one również w parafiach, kaplicach, a także na spotkaniu ekumenicznym.

Według relacji zamieszczonej na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Kuby „każde spotkanie z Symbolami stwarzało przestrzeń do modlitwy zarówno tej osobistej, jak i wspólnotowej, adoracji Krzyża, a także błogosławieństwa dzieci, młodzieży i dorosłych”. Modlono się również za warunki życia ludzi młodych, za ich powołanie i przyszłość każdego z nich, jako tych, którzy według słów Sługi Bożego Felixa Varela są „słodką nadzieją ojczyzny.

Pielgrzymka Symboli ŚDM przez kraj zmagający się z tak wieloma trudnościami, była dla Kubańczyków prawdziwym błogosławieństwem i wydarzeniem, które naznaczyło życie każdego z nich.

Tłum. Paulina Appelt

IMG 0982 1024x768

Gantry 5