Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

 

t

 

Trwa odliczanie do jednego z największych wydarzeń organizowanych w Kościele Katolickim. Za rok, następca św. Piotra w Panamie będzie towarzyszył młodym z różnych krajów świata w spotkaniu wiary, nadziei i pokoju.

Właśnie dlatego, dziś chcemy podzielić się 12 wskazówkami, które pomogą Wam bezpiecznie przebyć drogę ku ŚDM Panama 2019.

 

1Zbierz grupę.

Stwórzcie delegację, grupę lub organizację, która będzie przygotowywać się do udziału w ŚDM Panama 2019. Lokalny Komitet Organizacyjny (COL) zaleca uczestnictwo w ŚDM w ramach jakiejś grupy, gdyż pozwoli to w sposób najpełniejszy cieszyć się doświadczeniem spotkania i wymianą kulturową.

 

2ksiazka

 

Przeczytaj orędzie Papieża

Papież Franciszek, przemawiający podczas ŚDM w sposób bardzo szczery i bezpośredni, od początku swojego pontyfikatu, stał się przewodnikiem i punktem odniesienia dla młodych. Wydarzeniem szczególnie wymownym było wigilijne czuwanie na Copacabana. W kraju zafascynowanym futbolem, papież Franciszek powiedział młodym, że podążanie za Jezusem przyniesie im większą nagrodę niż Mistrzostwa Świata i zaprosił ich do podjęcia roli twórców własnego życia. „Mam nadzieję, że będzie raban. Będzie raban tu w Rio, będzie raban. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się wychodziło na zewnątrz, żeby Kościół wychodził na ulice”.

Poznaj orędzie Papieża na XXXII ŚDM pt. „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49) klikając TUTAJ.

 

3

 

Inspiracja Świętych Patronów

Arcybiskup Panamy wielokrotnie mówił o świętych jako o wzorach służby i oddania dla innych. Poznaj życie Świętych Patronów ŚDM Panama 2019, ale przede wszystkim: staraj się ich naśladować.

 

4

 

Sposoby uczestnictwa

ŚDM można przeżyć w różny sposób. Posłuchaj świadectw osób, które uczestniczyły w poprzednich edycjach ŚDM. Doświadczenie innych wzbogaca i wzmacnia nas. Możesz także sam podzielić się doświadczeniem Światowych Dni Młodzieży. Jakie owoce przyniosły one w Twoim życiu? Zapraszamy do zajrzenia na www.synod2018.pl - to miejsce, gdzie znajdziesz taką możliwość, a także przeczytasz teksty innych.

 

5

 

Opracuj harmonogram zadań.

Opowiadaj o ŚDM w swoim środowisku i włączaj w przygotowania Twoją parafię, grupę, wspólnotę czy organizację. Każda forma działania jest dobra, jeżeli intencja jest jasna i zgodnie pracujecie, aby osiągnąć cel: Panama 2019.

 

6

 

Poznaj oficjalne Pakiety Pielgrzyma.

Od 29 stycznia na stronie internetowej będziesz mógł zapoznać się ze wszystkimi cenami i rodzajami przygotowanych Pakietów Pielgrzyma. Pamiętaj, że oficjalna informacja zawsze będzie dostępna na naszej stronie internetowej i na naszych profilach w mediach społecznościowych.

 

7

Zasięgnij informacji o wizach

Dowiedz się o warunkach i procedurach obowiązujących przy wjeździe do Panamy. Przepisy określają pewne ostateczne terminy, w których można rozpocząć załatwianie wizy. Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami i typami wiz, które są wymagane od osób przyjeżdżających z Twojego kraju.

Między Polską a Panamą obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym. Turyści mający ważne polskie paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Panamy do 90 dni. Każdy przyjeżdżający do tego kraju turysta ma obowiązek posiadania biletu powrotnego oraz potwierdzenia środków na pokrycie kosztów pobytu.

 

8

Wybierz koordynatora

Jest ważne, aby każda grupa, zarówno duża jak i mała, miała swojego koordynatora, który weźmie odpowiedzialność za rejestrację grupy i całą niezbędną dokumentację. Zaleca się, aby nie zmieniać osoby podejmującej się funkcji koordynatora grupy.

 

9

 

Pomóż wyjechać też innym.

Istnieje Fundusz Solidarnościowy, z którego korzystają pielgrzymi z krajów biednych. Papież emeryt Benedykt XVI, w książce - wywiadzie przeprowadzonym przez niemieckiego dziennikarza Petera Seewalda, wypowiedział się również o ŚDM, które określił jako „autentyczny dar”. „Doświadczenie ŚDM kierowane jest do wszystkich młodych i nie może ograniczać się jedynie do tych, którzy mogą pozwolić sobie na podróże, które czasem są dalekie i kosztowne. Przede wszystkim chciałbym przypomnieć, że od początku proponowaliśmy młodym utworzenie funduszu solidarnościowego, który pozwoliłby pomóc młodym z krajów mniej zamożnych w opłaceniu kosztów podróży i zakwaterowania.

 

10

Przygotuj się na Dni w Diecezjach

Na kilka dni przed spotkaniem Papieża z młodymi, odbędą się „Dni w Diecezjach” (od 16 do 19 stycznia 2019). Już teraz można wybrać diecezję, gdzie chcielibyście spędzić ten czas. Wkrótce pojawi się więcej informacji dotyczących Dni w Diecezjach.

Przypominamy, że wszystkie polskie grupy zgłaszają się na Dni w Diecezjach poprzez wysłanie informacji do jakiej diecezji chcą pojechać do KBO ŚDM na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej szczegółów można znaleźć TUTAJ

 

11

Bądź elastyczny.

W tego rodzaju misji, bardzo ważna jest otwartość na zmiany, zwłaszcza ze strony młodych. Papież Franciszek w swojej ostatniej podróży do Chile powiedział: „W mojej pracy, jako biskup, mogę odkryć, że jest wiele, ale to bardzo wiele dobrych idei w sercach i umysłach młodych. To jest prawda. Jesteście niespokojnymi, poszukującymi, idealistami”.

 

12

 

Poszukuj wszystkiego co jest dostępne

Dzisiejsze media pozwalają na coraz łatwiejszy dostęp do przesłań następcy świętego Piotra kierowanych do Kościoła, a zwłaszcza do młodzieży. Śledź aktualności, aby dowiedzieć się więcej na temat organizacji ŚDM, Papieża, Dykasterii ds. Świeckich, Życia i Rodziny oraz innych ciekawych osób, wydarzeń i inicjatyw.

 

 

ŚDM to spotkania młodych z całego świata z papieżem o charakterze świątecznym, religijnym i kulturowym. Od czasu ich inauguracji przez św. Jana Pawła II w 1985 r., ŚDM stały się nadzwyczajnym środkiem ewangelizacyjnym, umacniającym relację wszystkich, ale zwłaszcza młodzieży, z Chrystusem.

Po Mszy Posłania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, papież Franciszek w swoich ostatnich słowach skierowanych do młodych, dał im pewne zadanie: „Pamięć, odwaga i nadzieja”.

Wkrótce zostaną udostępnione informacje o cenach i typach Pakietów Pielgrzyma, a także wszelkie informacje dotyczące rejestracji pielgrzymów ŚDM Panama 2019.

 

źródło: panama2019.pa/tłum: Beata Bednarz

Gantry 5