Do ŚDM w Panamie pozostało:

IMG 7020 1024x683

 

27 stycznia międzydiecezjalny komitet panamski wraz z delegatami państw, które będą brały udział w Dniach w Diecezjach, spotkali się w szkole augustianów w prowincji Herrera aby wymienić doświadczenia dotyczące organizacji wydarzeń, które poprzedzają ŚDM. Odbędą się one od 17 do 20 stycznia 2019 roku.

“To historyczna radość dla Nikaragui: przedstawiliśmy 9 diecezji, które wezmą udział w przygotowaniach”. Ksiądz Hernández mówi, że w każdej diecezji, w wyniku prowadzonej promocji i działań integrujących rodziny, powstały odpowiednie struktury organizacyjne.

Ksiądz Jhader Hernández, opiekun krajowego duszpasterstwa młodzieży Nikaragui powiedział:

“Nikaragua jest krajem, który przyjmie cały świat i chcielibyśmy, żeby było to przyjęcie wszystkich w rodzinach” Miasta diecezjalne są położone stosunkowo blisko siebie, w odległości około 4 - 5 godzin podróży. Do wszystkich miast prowadzą przejezdne drogi, a rząd kraju wzmocnił bezpieczeństwo. Ważnym aspektem, według księdza Hernándeza jest to, że Nikaragua w porównaniu do innych krajów regionu, jest tania.

W imieniu Kostaryki ksiądz Daniel Torres powiedział: “To doświadczenie nie tylko motywuje Kościół do wyjścia na zewnątrz, ale także pomaga nam w dynamizowaniu tego procesu, który zorganizowaliśmy podczas pracy w komisjach”. Ksiądz Daniel podkreśla, że oznacza to także wzmożoną czujność i pracę instytucji bezpieczeństwa, ambasad i służb granicznych.

Dla Kostaryki jest to sprawa priorytetowa, szczególnie w przypadku diecezji graniczących z Panamą, takich jak Paso Canoa w prowincji Chiriquí. Ksiądz Torres zauważył, że Dni w Diecezjach to nie tylko jedno więcej wydarzenie, ale to proces pobudzający w całym kraju świadomość czym są ŚDM.

“Jest to doświadczenie, że młodzież ma wiodącą rolę w naszym kraju. Wszyscy na poziomie ogólnokrajowym zobowiązali się do wzajemnej pomocy, diecezje z większym doświadczeniem pomogą tym, którzy nie przeżyli jeszcze ŚDM, by móc iść razem”

 

Dykasteria do spraw Świeckich, Rodziny i Życia


Ze strony Dykasterii do spraw Świeckich, Rodziny i Życia, Sekretarz Generalny Alexandre Awi Mello, brazylijczyk z Rio de Janeiro, w sposób szczególny podziękował za pracę i troskę, którą okazują diecezje. Zostawił również organizatorom przesłanie: „Bardzo ważne jest aby przezwyciężać wszystkie napięcia w duchu jedności i w duchu maryjnym”.

„Dni w Diecezjach będą głęboko maryjne, poprzez postawy, które naznaczają te spotkania. Jednocześnie będą to dni naznaczone kulturą Ameryki Środkowej, kiedy to cały świat będzie patrzył na Kościół środkowoamerykański, który będzie mógł pokazać to jaki jest i podzielić się tym wszystkim co jest w nim najlepsze.”

Ksiądz João Chagas odpowiedzialny w Dykasterii za biuro ds. Młodzieży wyjaśnił, że Dni w Diecezjach są zawsze oceniane przez młodych całego świata jako jedne z najcenniejszych momentów w czasie ŚDM. Podał także 3 wymiary, które warto wziąć pod uwagę podczas przygotowań do Dni w Diecezjach :

  1. Zaangażowanie i słuchanie

Bierz udział w programie przygotowań, bądź otwarty na sugestie, słuchaj młodych i bądź gotowy na zmiany.

  1. Tłumaczenia

W Polsce, w trakcie Dni w Diecezjach, wiele wydarzeń było prowadzonych po polsku, stąd istniały problemy ze zrozumieniem. Zadbaj, by pielgrzymi mogli w pełni uczestniczyć w przygotowywanych przez Was spotkaniach.

  1. Zapisy w ostatniej chwili

Miało to miejsce w poprzednich ŚDM, szczególnie w Paryżu. Zaskakujące było to, że młodzież widząc rówieśników z innych krajów, zapragnęła uczestniczyć w ŚDM. Niestety zapisy w ostatniej chwili to dosyć duży problem organizacyjny.

Matuzalem Światowych Dni Młodzieży

Marcelo Bedeschi (jedyny uczestnik wszystkich edycji ŚDM) jest przewodniczącym, należącej do Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, Fundacji im. św. Jana Pawła II dla Młodzieży, która współpracuje przy organizacji ŚDM. Bedeschi powiedział, że z tego, co słyszał, Kościół Ameryki Środkowej dobrze zrozumiał na czym polega prawdziwy duch tych spotkań.

Po pierwsze, najważniejsze to postawić Chrystusa na pierwszym miejscu, aby to Chrystus był obecny na ŚDM. Drugą rzeczą jest uchwycenie doświadczenia jedności. W tym wypadku jedności również z Dniami w Diecezjach organizowanymi w różnych krajach, które tworzą to doświadczenie.

„ŚDM są wspaniałą okazją, aby młodzi odkryli swoje własne powołanie”.

Szacuje się, że 140 000 osób weźmie udział w Dniach w Diecezjach w Panamie, Kostaryce i Nikaragui, w tygodniu poprzedzającym Wydarzenia Centralne ŚDM (od 17 do 20 stycznia 2019). W czerwcu 2017 r. powołano Międzydiecezjalny Komitet, i do tej pory odbyły się już 4 międzydiecezjalne spotkania.

Torti, Chepo, Capira, Bejuco i San Carlos to ostatnie obszary, które potwierdziły swój udział w Dniach w Diecezjach pod koniec listopada. Te regiony należące do archidiecezji Panamskiej już powołały swoje zespoły i zaczęły pracować przede wszystkim nad organizacją zakwaterowania pielgrzymów.

 

Źródło:panama2019.pa/tłum: Paulina Appelt

Gantry 5