Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

Pytacie, na co zwrócić uwagę przygotowując się do wyjazdu wyjazdu na ŚDM? Czy grupa jest "pewna"? Przygotowaliśmy kilka punktów, które mogą być pomocne.

 

  1. Dlaczego różne grupy mają bardzo różne ceny udziału w ŚDM Panama 2019?
  1. a) BILETY Największą częścią składową jest bilet lotniczy. Można je kupić w bardzo różnej cenie. Bilety kupowane na konkretne nazwisko są najtańsze. Ale mają swoje wady – nie da się ich bezpłatnie zwrócić. Można również kupić taniej bilety grupowe z różnych miast europejskich – wtedy należy doliczyć jeszcze dojazd. Ponadto uwzględnić konsekwencje ewentualnych opóźnień etc.

Wybierając przelot grupowy czarterem, nazwiska możemy zmieniać na krótko przed wylotem.

Lecąc lotem bezpośrednim z Warszawy, zapewniamy profesjonalną obsługę, polskiego przewoźnika, brak przesiadek (co w wypadku większych grup jest bardzo istotne), serwis door2door – czyli Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM koordynuje proces od momentu wejścia na pokład w Warszawie.

Brak przesiadek w locie eliminuje także konieczność niekiedy długiego oczekiwania na lotnisku, przepakowywania bagaży etc.

Oprócz tego 12 godzinny lot jest czasem budowania wspólnoty. Cały samolot jest do dyspozycji pielgrzymów.

Koszt biletu lotniczego (czarterowego) będzie spadał – dzisiaj nie możemy powiedzieć jak bardzo, ale możemy także zachęcić waszą grupę do wejścia w projekt Bilet dla Brata 2.0.

  1. b) RÓŻNICE W PROGRAMIE Zwróćcie uwagę na program wyjazdu. On ma również znaczący wpływ na cenę. Sprawdźcie, czy coś nie jest dopisane drobnym drukiem i co nie jest wliczone w koszt. Może okazać się, że np. brakuje polskiego pakietu lub pakietu pielgrzyma. Zdarza się, że grupa nie jedzie na dni w diecezjach, dlatego wyjazd jest tańszy. Zdarza się, że w czas trwania wpisane są dwa dni podróży w każdą stronę, gdzie trzeba samemu zadbać o jedzenie. Może się zdarzyć, że w cenę biletu nie jest wliczony bagaż. Zdarza się, że powrót jest później, niż obowiązuje pakiet A+

 

  1. c) SPRAWDŹ ORGANIZATORA Niestety, może się zdarzyć, że organizator jest czarodziejem. Obiecuje niską cenę, dobre połączenia etc. Każdą grupę jadącą na ŚDM możecie sprawdzić u koordynatora diecezjalnego w diecezji, gdzie konstytuuje się grupa. Niestety, to może nie wystarczyć, aby ustrzec przed problemami. Zdarza się, że ktoś podaje zaniżoną cenę. Zdarza się, że ktoś pisze „cena może wzrosnąć”. Nie bójcie się zapytać o to, czy na pewno organizator ma już zarezerwowane bilety, czy wpłacona jest zaliczka. Sprawdzajcie, czy w grupie jest duszpasterz i kto daną grupę firmuje. Uważajcie na grupy „pod patronatem” lub powołujące się na nieznanego duszpasterza. Pytajcie, czy grupa ma dograne kwestie transferu na dni w diecezji, czy wszystko jest ustalone z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM.
  1. d) Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia – czy organizator zapewnia przygotowanie duchowe. ŚDM to wydarzenie religijne, wydarzenie wiary, do którego trzeba się dobrze przygotować – przede wszystkim duchowo.

 

Warto pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie – koszt nie może być jedynym kryterium wyboru grupy.

 

  1. e) WYJAZDY INDYWIDUALNE. Przestrzegamy przed wyjazdami indywidualnymi lub małymi grupkami. Tego typu wyjazdy generują wiele problemów – np. z transferem na dni w diecezjach. Pamiętajcie, że ŚDM to nie wyjazd turystyczny – turystycznie można pojechać wygodniej i taniej z biurem podróży. Ewentualnie dołączanie do grupy musicie dogadywać z koordynatorem diecezjalnym – nie z KBO ŚDM. Niestety – my nie jesteśmy w stanie odpowiadać na każdego maila, na każdą prośbę czy pomysł osób indywidualnych.

 

  1. f) DOFINANSOWANIE Zdarza się, że niektóre grupy korzystają z dofinansowania ze strony diecezji, parafii czy zakonu. Każdy podmiot ma prawo dofinansować grupę, ale nie każdy pielgrzym ma prawo do dofinansowania. Pamiętajcie, że kryteria dofinansowania określa dofinansowujący. I to jego decyzja, komu obniżyć koszt wyjazdu. Może zdarzyć się więc, że w grupie składającej się z kilku podgrup jedna zapłaci więcej, druga mniej.

 

  1. g) KTO ZARABIA NA ŚDM Niektórzy słysząc o różnicach w kosztach poszczególnych grup pytają głośno lub po cichu – kto zarabia na ŚDM? Otóż nikt nie zarabia – żaden diecezjalny koordynator ŚDM, diecezjalny duszpasterz młodzieży czy KBO. Każdy z tych podmiotów do ŚDM dokłada – zarówno czas jak i środki finansowe, szuka sponsorów, organizuje grupy. Staramy się, aby ten wyjazd był bezpieczny i w miarę wygodny. 

 

2) Dlaczego lecieć z grupą w ramach wyjazdu diecezjalnego?

ŚDM mają pomóc duszpasterstwu młodzieży. Są punktem dojścia i startu. Są kamieniem milowym, który wyznacza dalszą drogę. Mają budować wspólnotę w parafii, w diecezji, w kraju, w Kościele Powszechnym. Mają być przeżyciem wspólnotowym. Niektórzy boja się jechać w grupie, bo będą musieli wszędzie chodzić razem, trzymać się za ręce i chodzić parami (mimo tego, że mają po 30-40 lat). Nic bardziej mylnego. Każdy uczestnik grupy powinien akceptować zasady podane przez organizatora grupy, ale też nikt nie jest niewolnikiem. Poza tym w wiele miejsc, szczególnie w czasie wydarzeń centralnych, nie da się iść w dużej grupie. Zdarza się też, że grupa jest rozdzielona na różne miejsca noclegowe. Dlatego nie martwcie się – nie będziecie przez dwa tygodnie przebywali zamknięci w jednym pomieszczeniu.

Grupa ma swoje zasadnicze plusy. Wybierając grupę diecezjalną (czy zakonną) macie pewność, że grupa ta jest zarejestrowana w KBO ŚDM, że wszystkie szczegóły są ustalone – np. przejazd i pobyt na dniach w diecezjach, wspomniane wyżej loty. W grupie jest siła – łatwiej przeżywać ŚDM. Grupa służy wsparciem, pomocą. Dlatego tak ważne jest grupowe przygotowanie do ŚDM. Nie odkładajcie go na ostatnią chwilę.

Gantry 5